Jak jsme dělali slona

Zahlédl jsem na twitteru video se sloním chobotem z papíru, který se dá zatažením za papír zvednout. S mojí 5 letou dcerou se nám to zalíbilo a řekli jsme si, že uděláme slona celého. No a když už učím to programování a robotiku, proč bychom za papír tahali my, když to může dělat motor.


Papírový model

  • asi 4x papír A4
  • kus kartonu
  • 4x rolička od toaletního papíru

Chobot je asi nejpracnější. Vezměte 1 papír A4 a nastříhejte ho podle náčrtu vpravo. Každý plátek hřebenu pak otočte o 360 stupňů podle zelené šipky, takže červená čárkovaná část zůstane uvnitř vzniklého kruhu. To udělejte s každým plátkem hřebenu. Pak vnitřkem prostrčte další plátek papíru, který na špičce přilepte a na širokém konci nechte volný. Za ten když se zatahá, chobot se zvedne.

Zbytek slona už tak složitý není. Hlava je papír stočený do kužele, uši vystřižené a přilepené, kly jsem obdélník překládal několikrát na stále užší trojúhelníky a nakonec zhruba vprostřed prolomil. Spodek těla je z kartonu, nohy jsou z roliček od toaletního papíru obalených normálním papírem, aby se na ně dalo kreslit. Díru roličky jsem na jedné straně přelepil na kříž papírovou lepící páskou, za kterou jsme to přilepili k tělu.

Elektronika

  • 2x micro:bit
  • nepájivé pole a adaptér (není nutné, ale je to snazší)
  • zdroj pro micro:bit (v našem případě powerbanka a příslušný adaptér)
  • servo motorek 9g
  • bzučák (pokud chcete, aby slon také vydával zvuk)

Udělal jsem to tak, že jeden micro:bit je na slonovy, přijímá rádiové zprávy a ovládá motorek a bzučák. Druhý micro:bit funguje jako dálkové ovládání a přes rádio posílá zprávu prvnímu micro:bitu.

Zapojení motorku: černý drát do uzemění (GND), červený drát do napájení (3V), oranžový drát do pin1. Zapojení bzučáku: + na pin0 a – na GND.

Drobná potíž bylo uchycení motorku tak, aby při tahání za chobot držel. Ale nakonec si to vyžádalo jen větší množství lepící pásky. Také bylo třeba zvětšit rameno, které motorek ovládá, aby za chobot dost zatahal. To vyřešil zase kousek kartonu přilepený k základnímu rameni.

A nakonec jedna zajímavost. Hledali jsme, jak udělat zvuk podobný slonímu zatroubení. Dozvěděli jsme se, že slon vydává zvuky v rozsahu 27Hz až 470Hz, ale nic moc přesnějšího. Nakonec jsme použili jednoduchý zvuk na 73Hz a pak na 87Hz.

Programy pro oba micro:bity jsou v Pythonu, ale v makeblock to jistě půjde také: Micro:bit na slonovi a Ovladač

Líbil se vám tento článek? Podělte se:
Facebooktwitterredditlinkedinmail